warcaby

Dlaczego warto się zdecydować na grę w warcaby?

Warcaby 10×10 są w najprostszym możliwym ujęciu grą planszową, w którą grają dwie osoby znajdujące się po przeciwnych stronach planszy. Godny uwagi jest fakt, że można w nią grać zestawem warcabów, który został podzielony na dwa kolory. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że celem omawianej gry jest wzięcie wszystkich pionków swojego przeciwnika. Można również doprowadzić do sytuacji, by druga osoba nie mogła wykonać żadnego ruchu. Nie wszyscy wiedzą, że w warcaby można grać zarówno na planszy kwadratowej, jak i sześciokątnej. 

Czym dokładnie są warcaby i jak w nie grać?

Należy mieć świadomość, że rozgrywka będzie toczyła się na planszy posiadającej 64 pola w kolorach czarnych i białych. Zadaniem graczy jest przesuwanie na zmianę pionków po planszy według zasad. Jak zostało już wspomniane wcześniej, celem gry będzie zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub zablokowanie ich do tego stopnia, by ten nie miał możliwości się ruszyć. Warcaby są grą istniejącą od wieków. Stosunkowo mało czasu powinno zająć osobom zainteresowanym, by nauczyć się grać. 

Warcaby są doskonała grą strategiczną

Dwie osoby grają na planszy składającej się z ośmiu rzędów, a także ośmiu kolumn. Plansza jest w zdecydowanej większości przypadków kwadratowa, jednak może przyjmować dowolny kształt w przypadku, gdy gracze wyrażą na to zgodę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy gracz będzie zaczynał z dwunastoma pionkami. Z kolei gra rozpocznie się w momencie, gdy jeden z graczy przesunie pionek do środkowego rzędu po stronie przeciwnika. Zbija się pion przeskakując go. Wspomniany ruch nazywa się przechwyceniem lub skokiem. Obowiązkiem gracza, którego pion został zbity, jest usunięcie go z planszy. Partia kończy się wtedy, gdy wszystkie piony jednej z osób zostały zbite lub nie ma ona możliwości ruchu. 

Możliwość poprawy pamięci i umiejętności strategicznych

Jest to kolejny atut przemawiający za rozpoczęciem gry w warcaby. Należy mieć świadomość, że korzyści, które płyną z poprawy umiejętności związanej z pamięcią nie ograniczają się tylko do danej jednostki, ale również całego społeczeństwa. 

Tagi: warcaby, gra, zabawa